Czas Świąt Bożego Narodzenia zdecydowanie różni się od innych dni w roku. Choinka, stroiki, ozdoby i co najważniejsze – jedzenie! Jakby tego było mało – zmieniamy swój rytm dnia, zapraszamy gości lub wyjeżdżamy. Niejednemu zwierzakowi może się zakręcić w głowie…
Na co zwrócić uwagę przygotowując się do Świąt? I przede wszystkim – co może być niebezpieczne dla naszych czworonogów?
Ozdoby i rośliny
Niektóre z nich mogą stanowić spore zagrożenie dla zwierząt. Nie chodzi o to żeby całkowicie rezygnować dekoracji, ale umiejętnie je rozlokować – tak by mogły cieszyć oko i jednocześnie znajdować się poza zasięgiem psa, czy kota.
Na co zwracamy uwagę?
– jemioła – toksyczna jest cała roślina; należy zadbać o to by zwierzę nie miało do niej dostępu; najlepiej też odciąć jagody, by mieć pewność że nie spadną na ziemię,
– gwiazda betlejemska – toksyczny jest sok, który wydostaje się po uszkodzeniu liści i łodyg; w przypadku psów, wystarczy postawić roślinę wysoko, natomiast w domu, w którym mieszkają koty, dobrze jest całkowicie z niej zrezygnować,
– choinka – musi być właściwie umocowana, by przy potrąceniu nie mogła się przewrócić; ważne jest też jej właściwe udekorowanie:
- lameta/włosy anielskie – w tym przypadku najlepiej zupełnie zrezygnować z tej ozdoby, szczególnie jeśli jesteśmy opiekunami kota; można się na nią skusić tylko jeśli mamy pewność, że nasze zwierzę nie kosztuje bardziej atrakcyjnych świecidełek,
- bombki – wieszanie ich na najniższych gałązkach może nie być dobrym pomysłem,
- czekoladki/pierniczki – tu znów duże znaczenie ma miejsca zawieszenia – z pewnością należy unikać wysokości obejmującej zasięg pyszczka naszego pupila.
Czego nie podajemy do jedzenia
- rodzynki – pamiętajmy o keksach i makówkach, które je zawierają
- owoce cytrusowe – w żadnej postaci
- kapusta, groch, grzyby – bez znaczenia czy w pierogach, w zupie, czy z łazankami
- cebula i czosnek – częsty dodatek do wielu potraw (śledź z cebulką odpada)
- czekolada – tej nigdy nie brakuje na serniku lub w piernikach
- ksylitol – bywa dodawany do ciast i deserów
- orzechy macadamia
- alkohol – tak, piwa również nie można
- mięsa i potrawy intensywnie przyprawiane/smażone
- inne – w razie wątpliwości – lepiej nie podawać
W okresie Świąt nasza czujność jest nieco uśpiona. Nie możemy liczyć na to, że będziemy uważać/pilnować psa i nic złego się nie stanie.
Pamiętajmy, że zwierzęta również reagują na zmiany zachodzące w czasie Świąt. Mogą być nieco zdezorientowane, nerwowe lub wręcz przeciwnie – podekscytowane i aktywne.
Nie sprawdzajmy, czy nic się nie stanie jeśli damy psu mały kawałek, ani nie testujmy odporności choinki na kota.
Naszym czworonogom wystarczy grudniowych atrakcji.