Coraz więcej hoteli oferuje możliwość spędzenia urlopu z psem lub kotem. Daje to właścicielom czworonogów duże możliwości i ułatwia organizację wypoczynku.
Pojawia się jednak pytanie – jak przygotować zwierzę do wyjazdu? Co jest potrzebne i o czym nie możemy zapomnieć?

 

   Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy sam wyjazd będzie dla psa lub kota komfortowy. Trzeba przemyśleć jak zwierzę znosi podróże i ew. zmiany klimatu, czy wszędzie będzie poruszało się z nami, czy też planujemy zostawiać go w hotelu bez opieki?

Są zwierzaki, na których nawet dalekie wyprawy nie robią wrażenia. Dla innych jednak, będzie to prawdziwe utrapienie – odchorują wyjazd, co ani dla nas, ani dla nich nie będzie przyjemne.

W przypadku lękliwych czworonogów, należy zastanowić się, czy nie poprosić bliskiej rodziny lub znajomych o opiekę.

 

Co ze sobą zabrać?

Zdecydowaliśmy się jechać z pupilem – musimy więc spakować odpowiednie rzeczy dla niego. Jak to zrobić?

Stwórzmy sobie listę rzeczy podstawowych, koniecznych w każdym przypadku. Pomyślmy też o dodatkowych sprawach, których na co dzień nie potrzebujemy.

 

Rzeczy podstawowe:

  • miseczki do jedzenia i picia; w podróży dobrze sprawdzają się składane miseczki/bidony dla psów/miseczki z butelką – można je ze sobą zabrać wszędzie i tym samym umożliwić psu ochłodę podczas dłuższych wypadów
  • legowisko/kocyk
  • kuweta dla kotów
  • obroża/szelki oraz smycz
  • transporter/szelki samochodowe/podkłady chłonne/maty lub inne sprzęty konieczne by móc bezpiecznie transportować zwierzę
  • książeczka zdrowia, w której są informacje o szczepieniach (w tym zaświadczenie o szczepieniu p/ko wściekliźnie), przebytych i aktualnych chorobach oraz ewentualnych alergiach
  • ew. artykuły pielęgnacyjne, z których korzystamy – szczotki, płyny do przemywania powiek, preparaty do pielęgnacji jamy ustnej, itp.

Dobrze jest przygotować się na różne sytuacje. W nowym miejscu lub w trakcie podróży, dużo łatwiej o zagubienie się zwierzęcia. Może żywo zainteresować się czymś, co jest dla niego zupełnie nowe, lub po prostu wystraszyć się i uciec.

Dbajmy więc o właściwe zapięcie pupila (szelki, smycz), nawet jeżeli do tej pory świetnie sobie radził poruszając się swobodnie. Dobrą praktyką jest również przyczepianie do szelek niewielkiej zawieszki, z wygrawerowanym numerem telefonu do właściciela. Mimo wszystko jednak dodatkowo, warto w sposób trwały oznakować czworonoga.

Podstawą jest chipowanie, ale równie ważne jest zarejestrowanie numeru chip w międzynarodowej, internetowej bazie danych. Cała procedura jest możliwa do wykonania w gabinecie weterynaryjnym i trwa zaledwie kilka minut. W ten sposób mamy trwale oznakowanego pupila i znacznie zwiększamy szansę na jego odnalezienie – bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy.

 

O czym dodatkowo warto pomyśleć przed wyjazdem?

Apteczka dla zwierzaka:

  • gaziki i bandaże na wypadek zranień (świetnie sprawdzają się bandaże typu flex)
  • płyn dezynfekcyjny (dedykowany zwierzętom)
  • urządzenie do usuwania kleszczy
  • leki, które zwierzak przyjmuje na stałe
  • preparaty p/pchelne i p/kleszczowe (należy utrzymać ciągłość ich działania – jeżeli w trakcie wyjazdu powinniśmy podać kolejną dawkę – warto mieć ją ze sobą)
  • ew. preparatu przeciwwymiotne, jeśli zwierzak cierpi na chorobę lokomocyjną

Choroby i urazy zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego też dobrze jest przygotować się wcześniej i znaleźć jeszcze przed wyjazdem miejsce, gdzie można udać się ze zwierzakiem jeśli zajdzie taka potrzeba.

Adres i telefon do gabinetu powinniśmy mieć przy sobie.

 

A co z wyjazdami zagranicznymi?

Jeżeli w trakcie urlopu planujemy przemieszczać się poza granice kraju, konieczne jest wyrobienie zwierzakowi paszportu. Musimy o tym pamiętać nawet w przypadku podróży w granicach Unii Europejskiej.

Każdy kraj ma swoje wymagania odnośnie profilaktyki, czy dokumentacji. Należy je sprawdzić przed wyjazdem i dopilnować wszelkich formalności. Bardzo często konieczne jest wykonanie określonych zabiegów profilaktycznych  w konkretnym czasie poprzedzającym przekroczenie granicy. Niektóre z tych zabiegów są krótkotrwałe, inne z kolei wymagają od nas kilku tygodni oczekiwania.

Informacje o wymaganiach poszczególnych państw, można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, a także w linkach na niej umieszczonych.

 

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach nasze zwierzęta są narażone na choroby, które u nas nie występują wcale, lub zdarza się to sporadycznie. W wielu przypadkach możemy zabezpieczyć psa czy kota odpowiednimi szczepionkami lub preparatami typu spot on. O właściwej profilaktyce należy porozmawiać z lekarzem weterynarii jeszcze przed wyjazdem.

 

 

Podróż z psem może być wspaniałym doświadczeniem. Dzięki ułatwieniom jakie dają nam przewoźnicy i hotele, możemy swobodnie podróżować z pupilami i wspólnie cieszyć się wolnym czasem.
Warto jednak właściwie przygotować się do wyjazdu z czworonogiem. Odpowiedni ekwipunek z pewnością  pomoże uniknąć przykrych niespodzianek.