W różnych sytuacjach możemy usłyszeć o tym jak ważne jest chipowanie zwierząt. Czym ono w zasadzie jest i jakie daje korzyści? Czy może być szkodliwe?

 

Mikrochip – co to takiego?

Mikrochip to niewielkie urządzenie, z zakodowanym 15 cyfrowym numerem. Numer ten jest niepowtarzalny i przypisany tylko do jednego zwierzęcia. Urządzenie aplikuje się przy pomocy specjalnej strzykawki i igły. Całość zapakowana jest w sposób sterylny w pojedynczych saszetkach.

 

Korzyści chipowania zwierząt:

  • Głównym i najważniejszym plusem jest możliwość odnalezienia zagubionego zwierzęcia. Trzeba jednak spełnić pewien warunek – mikrochip poza samą implantacją, musi być dodatkowo zarejestrowany w internetowej bazie danych. Warto wybrać taką, która ma międzynarodowy zasięg – chodzi przecież o to, by osoby odnajdujące czworonoga, miały możliwość znalezienia numeru telefonu do opiekuna.
  • Kolejną korzyścią jest spełnienie jednego z głównych wymogów niezbędnych przy przekraczaniu granicy.
  • Od niedawna na naszym rynku funkcjonuje ubezpieczenie dla zwierząt. Jednym z warunków przystąpienia do niego jest właśnie zachipowanie pupila.

 

Czy istnieją jakieś wady chipowania?

W zasadzie poza chwilowym dyskomfortem zwierzęcia żadnych wad się nie doszukamy.

Mikrochip jest nie drażniący, nie wywołuje alergii, a raz wprowadzony zostaje ze zwierzakiem przez całe jego życie.

 

Chipowanie – jak wygląda?

Chipowanie to prosty zabieg, wykonywany w gabinetach weterynaryjnych. Nie ma potrzeby stosowania sedacji, ani nawet znieczulenia. Pomimo ukłucia igłą o większej średnicy niż standardowe igły iniekcyjne, zwierzęta znoszą wkłucia bardzo dobrze.

Urządzenie podawane jest  podskórnie w okolicy szyi po lewej stronie, lub ewentualnie pośrodkowo pomiędzy łopatkami.  W niewielkim zakresie może się przemieścić, jednak z reguły pozostaje w tym miejscu już na stałe.

 

 

Pamiętajmy, że psy gubią się każdego dnia. Nikt tego nie planuje, jednak są czynniki, które mogą ten jeden raz zadziałać w sposób wyjątkowo niefortunny.

Wykonując profilaktyczne badania okresowe, jak również przy niemal każdej innej wizycie, pamiętajmy o możliwości założenia microchipa, który być może kiedyś pozwoli powrócić pupilowi bezpiecznie do swojego domu.