Robaki w większości z nas budzą wstręt. Świadomość tego, że mogą one żyć wewnątrz naszego pupila, jest dla wielu osób nie do przyjęcia. Czy można uniknąć zarobaczenia? Jak często odrobaczać psa? A może badać kał?
Pasożyty wewnętrzne – zagrożenie dla ludzi
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że odrobaczając nasze zwierzaki, dbamy również o swoje zdrowie. Wszystko dlatego że wiele z chorób pasożytniczych należy do zoonoz, tzn. mogą one zostać przeniesione ze zwierząt na ludzi. Do takich pasożytów zaliczamy m. in. glistę psią (Toxocara canis), glistę kocią (Toxocara cati), tasiemca psiego (Dipilidium caninum), czy pierwotniaka Giardia lamblia.
Mój pies jest zadbany, a w kale nie widać pasożytów – czy jest sens odrobaczać?
Nasze zwierzęta w różny sposób korzystają ze spacerów. Z pewnością zdarza im się wypić wodę z kałuży, czy skubnąć kawałek trawy. Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie zapobiec takim sytuacjom i traktujemy je w zasadzie jako nieuniknione. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet tak niewinne eksplorowanie otoczenia może skutkować przeniesieniem drobnoustrojów na naszego pupila. Kał oddany w trawie jest przecież rozmywany w czasie np. deszczu, stąd jego drobiny mogą znajdować się w okolicy, a nawet mogą zostać na łapkach przeniesione na większe odległości.
Pasożyty w kale będą widoczne jedynie przy bardzo masywnych inwazjach. Pamiętajmy że pasożyt, który wydostanie się poza jelito – ginie. Z tego powodu w kale szukamy mikroskopijnej wielkości jaj lub ew. niewielkich członów tasiemca, które z kolei łatwo przeoczyć.
Jak chronić się przed pasożytami?
Nie do końca jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ryzyko. Spacer jest przecież dla psa. Węszenie i poznawanie otoczenia jest nieodłącznym jego elementem i koniecznością dla zaspokojenia potrzeb behawioralnych pupila.
Co z badaniem kału przed wykonaniem odrobaczenia?
Badanie kału zawsze warto wykonać, ale należy sobie również zdawać sprawę z jego ograniczeń.
Jaja pasożytów wydalane są wraz z kałem okresowo. Oznacza to, że danego dnia możemy pobrać próbkę kału, która nie zawiera jaj, pomimo toczącej się w jelitach inwazji pasożytniczej.
Aby zwiększyć swoje szanse, zalecane jest badanie kału wykonywane z 3 próbek zbieranych przez 3 kolejne dni.
Próbki do czasu badania należy przechowywać w lodówce.
Badanie kału, które daje wynik ujemny powinno być zweryfikowane po ok. 3 tygodniach. Biorąc jednak pod uwagę, iż pies codziennie narażony jest na kolejne zakażenia, zalecane jest badanie kału, ale również okresowe podanie preparatu odrobaczającego, szczególnie jeśli zwierzak ma kontakt z dziećmi.
Jak często przeprowadzać odrobaczanie?
Odrobaczanie przeprowadzamy cyklicznie. W przypadku zwierząt mających duży kontakt z domownikami (obecność dzieci, lizanie po dłoniach, wspólne spanie) warto pamiętać o zabiegach nawet co 3 – 4 miesiące.
Regularne wykonywanie badania kału jak również odrobaczanie psa, są składowymi świadomej profilaktyki przeciwpasożytniczej. Robimy to by ustrzec naszego pupila, ale również samych siebie przed groźnymi konsekwencjami inwazji pasożytniczych.