Kończyny naszych psiaków muszą każdego dnia pokonać wiele trudności. Szereg udogodnień pomaga w sprawnym poruszaniu się w różnym terenie. Pomimo tego u niektórych osobników, czy w wybranych warunkach, konieczna jest dodatkowa pielęgnacja. Jak temu sprostać? Co jest nam potrzebne?

 

Jakie przystosowania mają łapy naszych psów?

Grube i twarde opuszki, mocne pazury, izolacja jaką tworzy skóra i sierść – to m. in. dzięki nim, kończyny naszych pupili  są wyjątkowo wytrzymałe.

Pamiętajmy również o układzie kostnym i mięśniowym. Precyzyjne rozmieszczenie drobnych kości, mięśni, ścięgien, daje możliwość bardzo dynamicznego poruszania się.

Wszystko to uzupełnione jest przez układ krwionośny (odżywiający wszystkie struktury) oraz nerwowy (pozwalający na właściwą percepcję bodźców). Dzięki nim całość funkcjonuje sprawnie, ale… jest też wrażliwa na niektóre czynniki.

 

Co może być przyczyną uszkodzeń łap psa?

w lecie:

  • gorący asfalt – potrafi podrażnić opuszki palcowe
  • środki ochrony roślin rozpylane na niektórych trawnikach, mogą doprowadzić do miejscowego stanu zapalnego skóry lub alergii
  • kąpiele w zbiornikach wodnych – tu znów ryzyko wystąpienia stanu zapalnego
  • urazy mechaniczne – może do nich dojść na spacerach po kamieniach czy żwirze; w lecie zdecydowanie częściej mamy też do czynienia z urazami spowodowanymi np. szkłem
  • kłosy traw – potrafią wbić się niemal wszędzie, a łapy są po prostu najbardziej narażone na kontakt z nimi

zimą:

  • sól na chodnikach – przyczyna silnych podrażnień skóry
  • ostry lód – możliwość zranienia
  • mróz – podrażnienie, a nawet pekanie opuszek palcowych

 

 

Jak pielęgnować psie kończyny?

Unikanie spacerów nie jest rozwiązaniem, jak więc możemy ochronić łapy naszych zwierzaków?

– ochronne kremy pielęgnacyjne – warto je zastosować przed spacerem w mroźny dzień lub podczas silnych upałów; w gabinecie pomożemy dobrać preparaty z odpowiednim składem

umycie łap – po każdym spacerze, na którym pies miał kontakt z solą drogową lub środkami ochrony roślin (miejskie trawniki), a także jeśli wchodził do zbiorników wodnych

– założenie skarpetek ochronnych – to jedyny sposób zabezpieczenia przed urazami mechanicznymi i wbiciem kłosów traw; niestety skarpetki w większości nie są dobrze tolerowane przez psiaki; pozostaje nam wypróbować różne ich rodzaje (zmieniać rodzaj materiału i sposób zapięcia)

– koniecznie też zawsze należy pamiętać o właściwym skróceniu pazurów i niedopuszczeniu do tworzenia się splątanej sierści w przestrzeniach międzypalcowych i pomiędzy opuszkami łap; w razie problemów można zwrócić się o pomoc do groomera lub gabinetu.

 

Pielęgnacja kończyn u psów potrzebna jest przez cały rok, jednak latem i zimą szczególnie powinniśmy na nią zwrócić uwagę. Jako że leczenie łap przysparza właścicielom wielu trudności, zdecydowanie polecamy profilaktykę. Właściwe zabezpieczenie kończyn pozwoli psom na beztroskie i pozbawione bólu spacery.