Dla wielu psów czas posiłku, jest punktem dnia, na który czekały z wytęsknieniem. Nie zważają na to co jedzą i kiedy – w zasadzie myślą o jedzeniu bez ustanku. Z drugiej strony są też zwierzaki, które jedzą idealne dla siebie porcje, po czym odchodzą w swoją stronę i nie szukają już przekąsek.

Niezależnie od charakteru psa, może zdarzyć się, że w pewnych okolicznościach całkowicie odmówi on jedzenia. Kiedy powinniśmy zacząć się martwić? Jak rozpoznać czy jest to tylko „grymaszenie”, czy coś poważniejszego?

 

Jak to jest z tym apetytem?

Najczęściej w wieku szczenięcym psy mają nieograniczony apetyt. Wraz z upływającym czasem, ta kwestia może, choć wcale nie musi się zmienić.

Pies, który bez większych emocji podchodzi do miski i nie prosi o dokładki, może być posądzany o brak apetytu. Na wizycie przyglądamy się wtedy jego ogólnej kondycji, sylwetce, rozmawiamy o jego zachowaniu i przyzwyczajeniach, a także o ewentualnych innych niepokojących problemach. W razie wątpliwości wykonujemy konieczne badania.

Czasem brak apetytu jest pozorny. Może pies wie, że wystarczy poczekać do posiłku właścicieli, by dostać wyjątkowo smakowite kąski? A może w domu mieszka np. dziecko, które po kryjomu dokarmia pupila? Trzeba też zastanowić się, czy nie wymagamy od psiaka zjedzenia za dużej porcji? A może śniadanie zostało podane dwa razy, ze względu na brak komunikacji pomiędzy opiekunami?

Tu należy też przyjrzeć się samemu miejscu, w którym pies je i misce, w której podajemy posiłki. Dobrze jest wybierać spokojne miejsca i miski ceramiczne, nie przesuwające się po podłodze.

Może okazać się (i często tak właśnie jest), że psy „niejadki” to okazy zdrowia o pięknej, smukłej sylwetce! Pamiętajmy, że żołądek naszych pupili wcale nie jest duży. Bywa, że psy wymykają się z ogólnie przyjętego szablonu zwierząt pochłaniających wzrokiem każdy rodzaj jedzenia. Umiar w jedzeniu, przy braku innych dysfunkcji i zachowanej aktywności, nie jest problemem, z którym trzeba walczyć. Należy jedynie zadbać o rodzaj podawanego posiłku, tak by był on wartościowy.

 

Nagła zmiana apetytu i dołączające się objawy

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeżeli utrata apetytu, to tylko jeden z wielu problemów.

Dodatkowo obserwowane posmutnienie psa, niechęć do spacerów, lub dołączające się wymioty, biegunka, czy np. kulawizna to sygnały alarmujące. Wtedy bez względu na to czy niechęć do jedzenia pojawiła się gwałtownie, czy postępuje stopniowo, należy jak najszybciej zwierzę poddać badaniom.

Problemy zapalne w jamie ustnej, wszelkie zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, problemy endokrynologiczne, choroby odkleszczowe, choroby przebiegające z bólem, a nawet tęsknota za opiekunem! To oczywiście tylko przykłady. Przyczyn utraty apetytu może być wiele – od krótkotrwałych, do bardzo poważnych, a nawet zagrażających życiu. Poza główną przyczyną braku apetytu, jego wystąpienie samo w sobie jest również niebezpieczne i może mieć groźne następstwa.

 

Jak pomóc psu?

Zwierzęta cierpiące z powodu różnego rodzaju schorzeń mogą mieć problem z przyjmowaniem niektórych posiłków. Poza ukierunkowanym leczeniem, dobranie pokarmu o odpowiedniej konsystencji i składzie ma w takich wypadkach duże znaczenie. Zdarza się również, że należy zmodyfikować ilość i objętość posiłków.

Z kolei psy wybredne wymagają ustalenia zasad, których będą przestrzegali wszyscy domownicy. Do tych zasad na pewno należy zaliczyć trzymanie się odpowiednich pór posiłków, brak dokarmiania i pilnowanie tego, co dzieje się na spacerach. Wszelkie smakołyki, nawet te podawane podczas treningu, muszą być starannie wyliczone. Konieczne jest też dobranie takiego posiłku, który będzie zwierzakowi po prostu smakował. Pamiętajmy, że nawet najlepsza karma traci swoją wartość jeżeli nie jest przez psa zjadana. Z drugiej strony psy z niewielkim apatytem muszą dostawać jedynie wartościowe składniki, by nie wypełniały żołądka „pustymi” kaloriami.

Szukanie nowych zbilansowanych posiłków nie jest łatwe, ale na pewno możliwe do zrobienia.

Obniżony apetyt u psa budzi niepokój, dlatego w każdym wypadku należy się wtedy uważniej przyjrzeć temu co dzieje się ze zwierzakiem i wykonać niezbędne badania. Dołączające się objawy, lub problem, który jest nagły – to wskazanie do natychmiastowego objęcia psa opieką.

W innych wypadkach konieczne jest przeanalizowanie tego co zwierzak zjada i czy jego dieta jest adekwatna do potrzeb. Jeżeli je znamy, łatwiej nam ustalić prawidłową wielkość porcji i unikać błędów, które rzutują na jakość posiłków psa.